איך נראית מלחמה?

אז איך זה  נראה ומרגיש להיות בקרב?

בצה"ל רוב סרטוני הרעל למלש"בים מראים חיילים בפוזות מגניבות עם מוזיקה אלקטרונית זולה.
הבעיה זה שלדעתי הצבא לא באמת מכין את החיילים מנטלית לאיך זה מרגיש באמת להיות בקרב.

אנשים שוכחים שכל העסק הזה הוא מלוכלך, מלא פחד, אימה וזוועות.

אנשים מסיימים מסלול ביחידות ועדיין חיים בסרט של הסרטון הקצבי. בפוסט הזה בחרתי כמה קטעים מסרטים שלדעתי מדמים את המציאות בצורה די טובה.

יש המון סרטי מלחמה, 90% מהם זה חרא.

אני מבדיל בין סרטי מלחמה לסרטי אקשן, קשה לי בדיוק להגדיר מה עושה את ההבדל, אבל כשאני רואה את הסרט אני פשוט יודע.

ממליץ לכם לראות את הקטעים הבאים בפול ווליום. אני רוצה שהפיצוצים יגרמו לכם לרעוד ולאי נוחות בכיסא, ושהצעקות יגרמו לכם למכת אדרנלין. זה חלק מהעניין. מבחינתי שימו אוזניות ופול ווליום.

פטרול SAS נתקל עמוק מאחורי קווי האויב.

הסצינה הבאה לקוחה מתוך הסרט בראבו שתיים אפס. הסרט (שבמקור היה ספר) מבוסס על מקרה אמיתי ממלחמת המפרץ ה-1. הספר בעברית (מאוד מאוד מומלץ) מזהים את הסמל של היחידה?

טוב זה לא חוכמה אם קראתם את הדף על ה-SAS או זיהיתם את הכנפיים עם הסיסמא WHO DARES WINS (המעז מנצח) אתם יודעים שמדובר על ה-SAS, יחידת הקומנדו המודרנית הראשונה.

הסרט דל תקציב אבל הוא מראה כמה נקודות בצורה ראליסטית מאוד. מי שכבר חייל ימצא פה הרבה דברים מציאותיים מאוד (אבל זה עדיין סרט כן?)

פטרול וקומנדו קלאסי

לאחרונה בכל סרטוני הרעל רואים חיילים בעיקר בלש"ב או לוחמה בטרור. מה שלא מספרים לכם שיחידות מיוחדות, במיוחד יחידות כמו סיירת מטכ"ל ושלדג. עובדות ככח קטן עמוק מאחורי קווי האויב. לא סתם חלק נכבד מההכשרה (עד כ-5 חודשים במטכ"ל ושלדג מוקדש לניווטים). הכח לרוב יהיה נסתר ולא ישאף להתגלות ולא להתקל. בגלל זה רוב האימונים זה הליכה עם משקלים, בגלל זה לומדים הסוואה והסתתרות.

לש"ב ולוט"ר זה נחמד, אבל זה לא קומנדו קלאסי (ממליץ לקרוא את הספר על ההקמה של סיירת מטכ"ל, חוצה גבולות).

אבל לעניינינו. באירוע הזה ממלחמת המפרץ (1991) כח של 8 לוחמי SAS מגיע במסוק עמוק מאחורי הקווים העיראקיים. המשימה, לפטרל באיזור, לאסוף מודיעין ובמקרה הצורך לחבל בכבל תקשורת שעובר באיזור.

הכח יורד עם כמות מזון וציוד לימים רבים, מוצא מקום מסתור ומקים בסיס קדמי. במהלך היום מסתתרים ובמהלך הלילה מפטרלים. בשלב מסויים ילד בדואי מגלה את הכח. הם מחליטים להתקפל ולקחת את הסיכון ולשנות מיקום במהלך אור יום. הילד מזעיק חיילים עיראקיים שמגיעים על נגמש"ים.

לחימה בשטח פתוח ודילוגים

הפטרול מבין שאין לו טעם לברוח או לנסות להסתתר, הם מתכוננים להתקלות. הפטרול אמנם קטן אך מצוייד בכח אש רב. לחצי מהכח יש מקלע מינימי (שהנגב מבוסס עליו) ולחצי מהכח יש M16 עם מטול M203 שמשגר פצצות. בנוסף לכל לוחם יש רקטת לאו (רקטה חד פעמית נגד טנקים)

הם מורידים את תיקי השק כדי להיות קלים וזריזים, (אין טעם להלחם עם תיק חונק על הגב, בסוף ההתקלות במידת האפשר חוזרים להביא אותו) ומכינים את הטילי לאו (דקה 2:12)

דילוגים!

ברגע שהם נחשפים הם נותנים מטח של טילי לאו ומכת אש, עכשיו הם יכולים לבחור עם לקחת את הלחימה אל האויב ולהסתער עליו או לנסות לנתק מגע ולברוח, בגלל אופי השטח (שטח פתוח שאין איפה להתחבא) הפטרול מחליט שלמרות הנחיתות הם הולכים על כל הקופה ומסתערים על האויב.

צורת ההתקדמות שלהם היא בדילוגים.  (מתחיל ב-4:14)
מזה דילוגים? זו צורת הקרב הכי בסיסית שתלמדו בצבא לא משנה באיזו יחידה תשרתו.
העיקרון אומר שחלק מהכח יורה על האויב וגורם לו להוריד את הראש, ובעוד ששאר הכח מתקדם מרחק קצר ואז מתחלפים (יש כל מיני סוגי דילוגים, לא נכנס לזה) 

כמובן שעדיף להיות מאחורי מחסה כשיורים אבל כמו שרואים בסרט לפעמים אין בנמצא, בסוף הדילוגים אפשר לראות שהם מוצאים כפל קרקע ומשתמשים בו כמחסה (דקה 5:26)

נראה לכם משוגע ש-8 אנשים נצחו כח כזה גדול? כן זה משוגע, אבל להזכירכם זה סיפור אמיתי, האגרסיביות וההפתעה של הפטרול תפס את העיראקים לא מוכנים וגרם להם לברוח מהמקום.

לא נכנס כאן לכל הסיפור של הפטרול, אבל אחרי ההתקלות הזו הוא התחיל נסיגה מטורפת בסופה 3 נהרגו, אחד הצליח לברוח ו-4 נפלו בשבי.

שאלת בונוס

מי יודע להגיד איזה רימון הוא זורק לתוך הנגמ"ש ב– 5:48?

כיבוש עמדה במלחמת העולם ה-2 (גם בדילוגים)

קטע מתוך הסרט להציל את טוראי ריאן. לדעתי סרט המלחמה הטוב ביותר אי פעם. משהו באפקטים בסרט הזה פשוט עושים אותו  מציאותי בצורה מפחידה. מהסאונד של הפיצוצים, לצלילים של הכדורים השורקים והריקושטים.

כמה מציאותי? כשהסרט יצא לקולנוע אירגון הלומי קרב בארצות הברית הוציא אזהרה שהסרט עלול להיות טריגר ולגרום לחרדות לאנשים עם הלם קרב!

אני ממש יכול להבין למה, הסרט גם מראה את זוועות המלחמה בצורה גרפית ואלימה, וכמה מוות במלחמה יכול להיות משהו אקראי ומהיר. אני ראיתי את הסרט בקולנוע באיכות סופר גבוהה עם מערכת סאונד איכותית ולמען האמת הסרט גרם לי לחשוב פעמיים אם אני רוצה לשרת בקרבי….

דילוגים, וכשמגיעים קרוב , זורקים רימונים

בסצינה הבאה (שאתם חייבים לראות בפול ווליום כן?) הכח מסתער על עמדת מקלע. הם מתקדמים בדילוגים וכשמגיעים קרוב הם מתחילים לזרוק רימונים (וגם חוטפים רימונים, האויב לא פראייר) ואז מסתערים על העמדה. לא בדיוק רואים את כל הטקטיקה כי הסצינה היא מנקודת המבט של חייל שנשאר מאחור ובא לדמות את אי הוודאות והפחד של מי שצופה מהצד באירוע (יצא לי פעם במציאות)

לחיילים ביניכם, שימו לב שהם מתחלקים לכח מחפה וכח מסתער ( ה-Runners), שימו לב שהם מחליטים לרוץ בלי ווסטים כדי להיות מהירים יותר, ולוקחים אקסטרא רימונים בכיסים, סתם רעיון למחשבה (דקה 2:10)

שימו לב איך הם פותחים רווחים יפה כשהם מתחילים את הדילוגים (דקה 2:53)

החלק השני של הסצינה בה החובש של הצוות נהרג. אני מכיר מישהו שקרה לו מקרה דומה בלבנון, הם היו תחת הפגזה והיחידי שנפגע היה החובש…
(שוב, לראות בפול ווליום כן?)

הפגזה

אחד הדברים הכי נוראיים שחייל חי"ר יכול לחוות זו הפגזה. רוב הלומי הקרב משתי המלחמות העולם הם כתוצאה מהפגזות קשות וממושכות. פגזים שנופלים בצורה אקראית על שטח מסויים, אי הידיעה אם הבא יפול עליך, הרעש האיום של הפיצוצים, השריקות של הפגזים שעוד רגע נופלים. יש כאלה שאומרים שאם אתה שומע את השריקה אז אתה בסדר כי הוא עבר מעליך, אתה לא תשמע את הפגז שיפגע בך, לא יודע אם זה נכון).

אולי יש לכם חברים בגבול עזה שמדי פעם חוטפים פצמ"רים, אבל זו לא באמת הפגזה. הם יורים שם כמה פצצות, עוד לא מספיקים לאכן את המרגמה כמו שצריך ובורחים. אם תדברו עם אנשים שהיו במלחמת יום כיפור בגולן או בסיני הם יספרו לכם על עשרות קני ארטילריה שמורידים עליהם פגזים במשך שעות.

הקטע הבא לקוח מהסדרה אחים לנשק. זהו סיפורה האמיתי של פלוגת צנחנים במלחמת העולם ה-2 (כמובן שגם פה אמליץ לקרוא את הספר, אחים בקרב של סטיבן א אמברוז).

בקטע הבא הם תופסים קו חזית מול הגרמנים באיזור בלגיה. הם מחפרים בשוחות אישיות וחווים הפגזות קשות יומיומיות.

מה בעצם קטלני בפגז? הפיצוץ והאש זה לא העניין, הפגז עטוף מתכת שהפיצוף והאש בעצם מפרקים את המתכת ומעיפים רסיסים לכל הכיוונים. דמיינו חתיכותמתכת בגדלים שונים שעפות לכל הכיוונים ולכן פגיעות של פגזים זה חתכים וקטיעות:

בחלק הבא רואים קטע שיותר קרוב לחזית. יורדת הפגזה כדי "לרכך" את העמדות של האויב. במהלך ההפגזה החיילים לרוב מתחבאים, נפגעים ושורר בילבול. לכן לרוב אחרי הפגזה תגיע מתקפה שמנצלת את הרגעים האלה. כאן אפשר לראות התקפה גרמנית ישר אחרי ההפגזה.

כמובן שאני ממליץ לצפוץ בכל פרקי הסדרה. הפרק הספציפי הזה מתמקד באחד החובשים של הפלוגה:

חיפוי ואיגוף

במלחמת העולם ה-2 בחלק מהפלישה לנורמנדי צנחנו צנחני בעלות הברית בצפון צרפת. אחד הקרבות המפורסמים של הצנחנים האמרקאים באותו יום גם מתואר בסדרה אחים לנשק.

בקרב, כח של 23 צנחנים הצליח לכבוש ולהשמיד מתחם תותחים שהפגיז את אחד החופים של הפלישה. את המתחם תפסו כ-60 חיילים גרמנים.

לא יודע אם זה אומר לכם משהו אבל כח בהתקפה בנחיתות מספרית של 1 ל-3 מנצח את הקרב עם 4 הרוגים ו-2 פצועים זה מטורף. הקרב הזה נלמד עד היום באקדמיה לקצינים בארה"ב.

איך הם עשו את זה?

 "ובכן, אדוני, הצבתי עמדת ירי.אנחנו התקדמו בחיפוי האש
וכבשנו את התותח הראשון. אחר כך הצבנו עמדת ירי נוספת והתקדמנו לתותח השני. באותה צורה
כבשנו את התותח השלישי והרביעי."
"יפה, עוד משהו?"
"לא אדוני, זהו זה בעצם". (לקוח מתוך הספר "אחים בקרב" סטיבן א' אמברוז ע"מ 98 פרק 5)


יש כמובן גם את האלמנט שהיעד היה עם תעלות וברגע שהצנחנים נכנסו לתעלות היתרון המספרי של הגרמנים כמעט נעלם.

לקריאה על מהלך הקרב כאן

כמעט כל הפרק השני של הסדרה מתאר את הקרב, העיקרון המנחה הוא כח בחיפוי ( מקלען ונשק ארוך) שיורה על האויב ומעסיק אותו ובמקביל כח שמתקדם באיגוף (כח קל עם נשק קצר, זריז וכמובן הרבה רימונים) ומסתער על האויב.

בצה"ל לא נותנים יותר מדי דגש על זה ברמת בכיתה מחלקה אבל זה הבסיס לכל התקלות.

ממליץ לראות את כל הפרק.

מי שרוצה לראות את וינטרס עצמו מספר על הקרב בקצרה כאן.

לחימה בשטח בנוי

שוב אני אצטרך להשתמש בקטע מתוך אחים לנשק. למה? קטעים של לש"ב במתאר של לחימה בטרור יש המון ביום.

העניין זה שרוב האנשים מבלבלים לש"ב במלחמה כשאת השטח תופס אויב לבין מקרה שבו באים לתפוס כמה מחבלים בסביבה אזרחית עוינת לבין מלחמה.

במלחמה אין טקטיקות של כניסה לחדר בווסאח חלק ויפה, במלחמה פשוט יורים בלי סוף, זורקים רימונים ומפוצצים כל מה שזז, למה לפתוח חדר בצורה חלקה ואיטית עם 4 אנשים כשאפשר פשוט לזרוק רימונים ולרסס את כל החדר? אנשים שוכחים את זה (לא אכנס פה לפרטים על מה ראיתי אנשים עושים בלבנון)

שמתי את זה פה בשביל שתתאמנו בלש"ב מה שיהיה לכם בראש זה לא פאודה או סרט על הימ"מ אלה מלחמה. 

מי שכבר חייל יכול לזהות בהתחלה א המעבר משטח פתוח לבנוי, הפאתים, מה שתמיד דיברו איתכם שהוא נקודת תורפה. כמו שזה מוצג כאן הצורה שהם עומדים על הדרך בפאתים זה די גרוע, מזה לא ללמוד.

התקלות בלבנון

התלבטתי אם לשים את הקטע הבא.

זה הפרק ה-1 של הסדרה טירונות. לדעתי הסדרה די חופרת ולא מעניינת חוץ מכמה קטעים טובים פה ושם.

הקטע הבא הוא בעצם הפרק הראשון המלא.
זה בעצם מתחיל מהסוף כשרואים אותם בהתקלות בלבנון אבל חותכים בין לבין לחיים האישיים של החיילים לפני הגיוס. זה עשוי לא רע ויכול להיות שתתחברו.

בהתקלות מצד אחד יש המון דברים מאוד מדוייקים מציאותית (ההסתערות, הסריקה לאחור אחרי ועוד)  מצד שני יש הרבה דברים שלא (הם לא באמת עושים דילוגים) וכמו בכל הסדרה הם חופרים בשכל מלא אחד לשני ורבים כל הזמן שאותי זה ממש מעצבן.

אבל הייתי חייב להביא משהו מהארץ אז הנה קבלו:

טיפ להמשך:

תראו את להציל את טוראי ראין באיכות גבוהה עם ווליום גבוהה כדי לאזן קצת את הסרטוני גיוס עם המוזיקה האלקטרונית והווסאח.

למעבר לפוסט על קטעים אמיתיים מהתקלויות לחץ כאן.

איך נראית מלחמה?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *